Wymiana rozrządu MINI R56 1,6 turbo

Do naszego warsztatu trafiło Mini z benzynowym silnikiem 1,6 turbo, samochód wyświetlał kontrolkę awarii silnika. Po przeprowadzeniu diagnostyki komputer pokazał  regularnie pojawiające się błędy położenia wałka rozrządu.

Po wstępnych ustaleniach podjęliśmy decyzję o sprawdzeniu stanu łańcucha rozrządu, okazało się, że jest on bardzo mocno rozciągnięty przez co jego napinacz wysunął się prawie do końca swojego skoku. Ponieważ w tych silnikach dość często pojawiają się także awarie koła zmiennych faz rozrządu, doradziliśmy jego wymianę łącznie z wymianą łańcucha. Części do tego silnika są łatwo dostępne i jak na rozrząd łańcuchowy  w dość przystępnej cenie. Zamówiony zestaw obejmował łańcuch, ślizgi, napinacz koła na wałki rozrządu w tym wariator, koło zębate na wał korbowy oraz wszystkie niezbędne uszczelnienia.

Silnik jest dość ciasno upakowany pod maską, wymiana rozrządu wymaga wymontowania wielu elementów osprzętu aby się do niego dostać. Jednak rozwiązania są przemyślane i nie sprawiają specjalnych problemów. Sama wymiana przebiegła bez problemów. Silnik zaczął wyraźnie ciszej pracować a powracające wcześniej błędy zniknęły.

Taki sam silnik montowany jest w wielu modelach Citroena (C4 oraz np. DS3), Peugeota (np.: 207, 208, 308, oraz wielu innych) pojawia się także z niewielkimi modyfikacjami w całej gamie aut BMW.

IMAG1542IMAG1545IMAG1547IMAG1548