VW Golf V 2.0 FSI duży wyciek płynu chłodniczego, wymiana rozrządu

Na nasz warsztat trafił VW Golf V z silnikiem 2.0 FSI. Klient zgłosił duży wyciek płynu chłodniczego.

Wstępna diagnoza wycieku płynu chłodniczego.

Po podniesieniu auta nie było widać żadnych nieszczelności w wężach czy chłodnicy. Najczęściej z tych elementów pojawiają się mocne wycieki. Dopiero po próbnym zalaniu układu okazało się, że płyn wydostaje się spod osłony paska rozrządu. Było to nietypowe z tego względu, że jedynym elementem który tam jest i może powodować wycieki jest pompa wody. Zazwyczaj wycieki z pompy są małe i powolne a tutaj był „wodospad”. Po wyjęciu pompy okazało się co jest przyczyną tej sytuacji. Pomimo wieku auta i przebiegu rzędu 170 000 km pompa była jeszcze oryginalna ( jeśli auto miało kilku właścicieli to niestety przebiegowi z licznika nie można całkowicie ufać i należy założyć, że może być sporo większy). Prawdopodobnie albo rozrząd w tym aucie nigdy nie był wymieniany albo ktoś wymienił go pozostawiając fabryczną pompę. W pompie doszło do przesunięcia się osi w łożyskach. Koło po którym pracuje pasek rozrządu zaczęło ocierać o korpus pompy i zrobiło w nim sporą dziurę. Tamtędy płyn z układu chłodzenia uciekał bardzo szybko. Naprawa z zagadkowej zrobiła się rutynowa. Nowy zestaw rozrządu firmy Contitech, czyli pasek, napinacz, rolki no i oczywiście pompa wody, trafił pod maskę. Do tego świeży płyn do chłodnicy i pasek alternatora. Silnik zaczął chodzić ciszej, zniknęły popiskiwania i szumy.

Co wspólnego ma pompa wody z rozrządem?

Wymiana pompy wody wraz z każdą wymianą rozrządu jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem niż wymiana samego paska. Należy pamiętać że łożyska i uszczelnienia także się zużywają i starzeją. Awaria pompy wody, napinacza czy rolek prowadzących może doprowadzić do uszkodzenia lub zerwania paska. Końcowy efekt takiej awarii będzie miał fatalne konsekwencje dla silnika i spowoduje ogromne zniszczenia.20210305_142928 20210308_091940 20210308_091956a

Na potrzeby zdjęcia w starej pompie przesunęliśmy oś kółka, żeby było dokładnie widać miejsce gdzie został uszkodzony korpus pompy.

O innych perypetiach związanych z płynem chłodniczym możecie poczytać tutaj Olej w płynie chłodniczym.